Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzęsienie na giełdach

12 października 2018 | Pierwsza strona

Po bardzo ostrej wyprzedaży na rynkach Ameryki i Azji przecena dała się we znaki warszawskiej GPW i innym europejskim giełdom.

 

Obawy związane z rosnącymi rentownościami amerykańskich obligacji, polityką pieniężną w USA (i ostrą oceną tej polityki przez prezydenta Donalda Trumpa) oraz wojną handlową pomiędzy Ameryką a Chinami stały się toksycznym koktajlem prowadzącym w czwartek do silnej przeceny na giełdach całego świata. Polski WIG20 tracił w ciągu sesji nawet ponad 2 proc. (później spadki nieco wyhamowały), a niemiecki DAX znalazł się najniżej od stycznia 2017 r. Z kolei chiński indeks Shanghai Composite tąpnął w środę aż o 5 proc.

W czwartek sesja w USA zaczęła się od umiarkowanych spadków. Indeks Dow Jones Industrial tracił na jej początku 0,5 proc. (dzień wcześniej spadł o ponad 3 proc.). Na rynku utrzymywała się więc bardzo nerwowa atmosfera. – Rynki idą w górę. Rynki idą w dół. Dla mnie to normalna korekta – uspokajał Steven Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu. Wyprzedaży na giełdach nie towarzyszyło tym razem umocnienie dolara ani większa ucieczka do bezpiecznych aktywów. ©℗ —hk

Wydanie: 11178

Wydanie: 11178

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament