Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Rzeczpospolita” w fundamencie muzeum

12 października 2018 | Pierwsza strona
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

W warszawskiej Cytadeli wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski. W kapsule czasu umieszczono akt erekcyjny, monety i banknoty, w tym okazjonalne NBP, egzemplarz czwartkowego wydania „Rzeczpospolitej" oraz filmy i zdjęcia prezentujące stan budowy umieszczone na nośniku USB. W tzw. mobilnym fundamencie umieszczono też osiemnastowieczną cegłę z kolegium pijarów, które znajdowało się na terenie Cytadeli.

Wmurowania kamienia węgielnego dokonali dyrektor MHP dr Robert Kostro (na zdjęciu po lewej), wicepremier prof. Piotr Gliński (w środku) i premier Mateusz Morawiecki.

Muzeum Historii Polski powinno być gotowe w 2021 r. – To chyba największa inwestycja w dziedzinie kultury podjęta kiedykolwiek przez Rzeczpospolitą – podkreślił Robert Kostro. Koszt inwestycji to 565 mln zł. Twórcy muzeum zakładają, że rocznie będzie je odwiedzało około 500 tys. osób. Na Cytadeli budowane jest też Muzeum Wojska Polskiego. Mieszczą się tam także Muzeum X Pawilonu oraz Muzeum Katyńskie. ©℗ —koz

 

Wydanie: 11178

Wydanie: 11178

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament