Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenie męża do rąk żony bez wyroku

08 listopada 2018 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Jeśli pracownik trwoni zarobki, jego współmałżonek może żądać, aby to jemu wypłacano wynagrodzenie etatowca. Pracodawca musi to zrobić na podstawie nakazu sądu rodzinnego, wydawanego w trybie nieprocesowym.

- Jestem szefem małej firmy budowlanej. Od początku roku przychodzi do mnie żona jednego z pracowników z prośbą, aby to jej przekazywać wynagrodzenie męża. Twierdzi, że mają pięcioro dzieci, a mąż przepija wszystko, co zarobi. Jednocześnie nie chce pozywać męża o alimenty. Czy mogę zgodzić się na taką propozycję bez pytania o zgodę zatrudnionego? – pyta czytelnik.

Nie.

Sama prośba żony nie wystarczy. Jednak po spełnieniu pewnych wymogów firma będzie musiała przekazywać wynagrodzenia żonie.

Przede wszystkim pracodawca ma taki obowiązek, gdy małżonek zdecyduje się na przeprowadzenie sprawy o zaspokajanie potrzeb rodziny i uzyska prawomocny wyrok. O tym jednak wie większość pracodawców. Mało osób ma natomiast świadomość, że istnieje inny – uproszczony tryb – pozyskania środków na życie w sytuacji, gdy jeden z małżonków trwoni zarobione pieniądze. Żeby uzyskać należne środki, nie trzeba inicjować sprawy o alimenty.

Uproszczony tryb

Kodeks rodzinny przewiduje możliwość wypłaty wynagrodzenia małżonkowi pracownika, zamiast zatrudnionemu, bez konieczności przedstawiania wyroku zasądzającego świadczenia alimentacyjne czy ugody stwierdzającej prawo do takich świadczeń. Taki tryb zaspokajania potrzeb rodziny etatowca nie wymaga także przeprowadzania procesu. Przelewanie wynagrodzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11200

Wydanie: 11200

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament