Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ABW wyprzedziła ekstremistów

13 listopada 2018 | Kraj | Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka
≥Śledczym wciąż nie udało się ustalić podejrzanych, którzy biorąc udział w Marszu Niepodległości 11 XI 2017 r., nieśli transparenty propagujące „mowę nienawiści”
źródło: reporter
≥Śledczym wciąż nie udało się ustalić podejrzanych, którzy biorąc udział w Marszu Niepodległości 11 XI 2017 r., nieśli transparenty propagujące „mowę nienawiści”

Marsz Niepodległości: Zatrzymania w domach, odmowa wjazdu do Polski, językoznawcy od „mowy nienawiści" 
na ulicach – precedensowe działania służb przed 
marszem w Warszawie.

Ofensywne, niestandardowe działania polskich i zagranicznych służb zatrzymały przed przyjazdem do Warszawy setki osób, które planowały wywołanie zamieszek na marszu. – Część zatrzymano na granicy, część w domach – mówi nam osoba związana z polskimi służbami. Mariusz Kamiński, minister, koordynator służb specjalnych przy premierze, wydał specjalną zgodę na wszelkie działania, które zablokują „działania niepożądane" z okazji rocznicy. Służby przyznają, że tak szerokie działania były możliwe dzięki m.in. ustawie antyterrorystycznej, która pozwala zatrzymać nawet na dwa tygodnie osoby podejrzewane o działania terrorystyczne lub ekstremistyczne bez formalnych dowodów. Pozwala także, głównie ABW, stosować szeroką inwigilację bez zgody sądu. Ponadstandardowe działania były możliwe dzięki skali i randze masowej imprezy o specjalnym charakterze, jak ŚDM czy Euro 2012 – wtedy służby mogą sięgać po środki niestosowane co dzień.

Łapanka przed rocznicą

Przed niedzielą ABW wspólnie z policją zatrzymała w Polsce blisko 100 osób z grup skrajnie prawicowych, które w ramach działań operacyjnych zostały zidentyfikowane jako zagrażające bezpieczeństwu wewnętrznemu i porządkowi publicznego państwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11204

Wydanie: 11204

Spis treści
Zamów abonament