Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Branża TSL na fali dobrej koniunktury

12 grudnia 2018 | LTS
W całej Europie brakuje ciężarówek, mimo że przewoźnicy rozbudowali floty. Brakuje także kierowców ciężarówek
autor zdjęcia: Robert Przybylski
źródło: Fotorzepa
W całej Europie brakuje ciężarówek, mimo że przewoźnicy rozbudowali floty. Brakuje także kierowców ciężarówek

prognozy | Rok 2019 będzie równie dobry jak mijający. Brakuje jednak rąk do pracy, firmy sięgają po automatyzację Robert Przybylski

Rok 2019 zapowiada się pod znakiem rosnących przychodów branży TSL, w tym przewozów drogowych. – Wolumen będzie rósł średnio do 2020 r. w tempie od 2 do 3,1 proc. rocznie – szacuje Sylwia Maciejewska z Grupy Raben.

Branża TSL (i to nie tylko w Polsce) cały czas jest na fali dobrej koniunktury. – To nie powinno się zmienić także w przyszłym roku – spodziewa się prezes Dachser w Polsce Grzegorz Lichocik. Wskazuje, że biznes napędzają rosnące wskaźniki wymiany handlowej oraz rozwój e-commerce. – Logistycy w 2019 r. będą mieli pełne ręce roboty – stwierdza prezes Dachser w Polsce.

Brak samochodów i rekordy przewozów

Od dwóch lat bardzo odczuwalny jest brak samochodów. Co prawda w III kwartale 2018 roku wskaźnik możliwości przewozowych (czyli liczby samochodów) osiągnął poziom 81,2, co oznacza wzrost o 15,8 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału br., a w porównaniu z III kwartałem 2017 r. wskaźnik ten zwiększył się aż o 20,4 proc.

Jednak nie ma nadpodaży pojazdów, co widoczne jest po cenach przewozów: w ujęciu rocznym wzrosły o 3 proc., chociaż w porównaniu z II kwartałem 2018 r. wskaźnik cen w III kwartale 2018 r. wyniósł 104,9, co oznacza spadek o 2,8 proc., wynika z Transport Market Monitor (TMM) opracowanego przez Transporeon Group i TIM Consult. Analitycy tych firm wskazują, że spadek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11229

Wydanie: 11229

Spis treści
Zamów abonament