Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak funkcjonuje sukcesja w spółkach kapitałowych (4)

11 stycznia 2019 | Biznes i finanse | Tomasz Sionek, 
Mateusz Nowak

Sukcesja to plan, który ma na celu przekazanie władzy i własności firmy z udziałem przedsiębiorcy. Przede wszystkim oznacza zabezpieczenie przedsiębiorcy, ale też jego bliskich. Choć sformułowanie „sukcesja" kojarzy się ze „śmiercią", to jednak w żadnym wypadku nie powinno się jej z nią utożsamiać.

Ciekawym przypadkiem, który wydarzył się ostatnio, a zarazem potwierdza powyższą tezę jest przejęcie jednego z najbardziej znanych i rozpoznawanych producentów autobusów - Solaris Bus & Coach S.A. Firma rodzinna, w której rozważano przejęcie przez dzieci dotychczasowych właścicieli, ostatecznie z powodów biznesowych, została oddana w ręce zagranicznego koncernu.

Gdzie jest łatwiej

Jedną z podstawowych różnic między spółkami osobowymi a spółkami kapitałowymi wynikającą z przepisów prawa jest mocniejsze podejście w spółkach osobowych do tzw. substratu osobowego, czyli do silnego związku wspólników.

Spółki kapitałowe kierują się natomiast zasadą prymatu kapitału, a zatem powiązania osobowe w tego typu podmiotach nie są aż tak mocne. Ta podstawowa różnica ma daleko idące konsekwencje z perspektywy sukcesji, gdyż pozwala na znacznie bardziej swobodne dysponowanie i zarządzanie spółką kapitałową, niż w przypadku spółek osobowych.

W modelowych wzorcach spółek kapitałowych śmierć wspólnika bądź akcjonariusza nie ma żadnego wpływu na ich byt prawny. Zarówno udział, jak i akcja, które są prawem majątkowym przysługującym zmarłemu wspólnikowi wchodzą w skład spadku i podlegają dziedziczeniu. Spadkobiercy zatem z mocy samego prawa stają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11252

Wydanie: 11252

Spis treści

Reklama

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament