Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy transakcja zagraża konkurencji

11 stycznia 2019 | Biznes i finanse | Marcin Alberski

Jednym z najważniejszych sposobów oddziaływania na kształt transakcji potencjalnie zagrażającej konkurencji jest korzystanie z prawa do bycia wysłuchanym w postępowaniach z zakresu kontroli koncentracji prowadzonych, na przykład przez Komisję Europejską.

Postępowania z zakresu kontroli koncentracji przeciwdziałają transakcjom, których implementacja stanowi znaczące utrudnienie skutecznej konkurencji na jednym lub kilku rynkach. Organy ochrony konkurencji muszą więc ocenić prawdopodobne skutki planowanej transakcji, w tym te dotyczące cen, dostępności, czy innowacyjności oferowanych produktów.

Wobec faktu, że planowana transakcja może negatywnie oddziaływać na interesy niektórych przedsiębiorców, strony planowanej transakcji powinny znać formy, jakie może przyjąć krytyka innych przedsiębiorców. Jednocześnie tacy przedsiębiorcy powinni wiedzieć jakie działania mogą podejmować by wpłynąć na transakcję, która będzie oddziaływać na ich przyszłe funkcjonowanie i umacnia rynkową pozycję konkurentów będących stronami planowanej transakcji.

Gromadzenie informacji o rynku

W toku postępowań z zakresu kontroli koncentracji, Komisja może wnioskować o udzielenie informacji (art. 112 lub 113 Rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004). Komisja kieruje swoje wnioski w formie internetowego kwestionariusza do podmiotów, które działają na rynkach, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11252

Wydanie: 11252

Spis treści

Reklama

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament