Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszyscy mają być zadowoleni z tych nowelizacji

16 stycznia 2019 | Sądy i Prokuratura
źródło: Shutterstock

Usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie postępowań przed sądem – to główny cel gruntownych reform kodeksów: postępowania cywilnego i karnego.

Trwają prace nad projektami przygotowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowe regulacje mają zapewnić Polakom możliwość szybkiego i skutecznego dochodzenia swoich praw, rzetelne postępowania i sprawiedliwe wyroki. A w tych sprawach jest wiele do zrobienia. To zmiany daleko idące, czasami wręcz fundamentalne. Jak oceniają je sędziowie? Które z rozwiązań są ich zdaniem konieczne i pożyteczne? Co przemawia za ich wprowadzeniem?

Anna Kampa: Ograniczenie zbędnych czynności procesowych sądu

Do istoty każdego współczesnego systemu sądowniczego należy publiczne wymierzanie sprawiedliwości. Także polska konstytucja w art. 45 in fine wskazuje na obowiązek publicznego ogłaszania wyroków. Ten konstytucyjny obowiązek precyzują przepisy procesowe, nakładając na sędziów obowiązek publicznego wyjaśniania powodów wydanych orzeczeń, nawet wówczas, gdy publiczności na sali sądowej nie ma. Tak stanowią jeszcze obowiązujące przepisy kodeksu postępowania cywilnego (art. 326 § 3 k.p.c.).

Projektowane zmiany procedury cywilnej umożliwiają sędziemu odstąpienie od tego obowiązku, gdy na ogłoszenie wyroku nikt się nie stawił. Jest to częsta sytuacja w sądach powszechnych. Praktyka wskazuje, że sędziowie, zwłaszcza kiedy odraczali ogłoszenie wydania wyroków na inny dzień, spędzają godziny, uzasadniając do przysłowiowej ściany. Po prostu strony,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11256

Wydanie: 11256

Spis treści
Zamów abonament