Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kradzież dla konkurencji to większy kaliber przewinienia

17 stycznia 2019 | Kadry i Płace | Monika 
Matyjasik-Staszewska

Wystarczy, że pracownik czy zleceniobiorca swoim działaniem stanowiącym czyn nieuczciwej konkurencji tylko zagrozi interesom pracodawcy, aby te osoby pociągnąć do odpowiedzialności cywilnej za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa.

 

Na gruncie ustawy, z definicją tajemnicy przedsiębiorstwa związane jest także pojęcie „czynu nieuczciwej konkurencji" określone w art. 11 ust. 3. Również ten przepis został znowelizowany od września 2018 r.

W myśl nowej definicji ustawowej: „Pozyskanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, w szczególności, gdy następuje bez zgody uprawnionego do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi i wynika z nieuprawnionego dostępu, przywłaszczenia, kopiowania dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji, plików elektronicznych obejmujących te informacje lub umożliwiających wnioskowanie o ich treści".

Zatem ustawodawca sformułował szeroką i bardziej szczególną/skonkretyzowaną definicję czynu nieuczciwej konkurencji, uwidaczniając różne typy zachowań. Za czyn nieuczciwej konkurencji może być uznane każde zachowanie rynkowe, któremu można przypisać powyższe cechy. Jednak czynem nieuczciwej konkurencji może być również inne zachowanie, niewymienione wyraźnie w ustawie, ale odpowiadające powyższej definicji.

Zakres ochrony ...

W przypadku popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji przez podmiot występujący na rynku, z którym przedsiębiorcę łączą zarówno stosunek pracy, jak i inne stosunki cywilnoprawne wynikające z umowy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11257

Wydanie: 11257

Spis treści
Zamów abonament