Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeniesienie własności gruntu przez województwo na spółkę

19 lutego 2019 | Dobra Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Orzeczenie | Nie można mówić o przeniesieniu władztwa ekonomicznego, jeżeli strony tak skalkulowały cenę danej transakcji, że nie obejmowała ona wartości budynków i budowli trwale związanych z gruntem stanowiącego przedmiot aportu. Agnieszka Bieńkowska

 

W przypadku aportu gruntu, na którym budowle wzniosła spółka, do której aport jest wnoszony, z punktu widzenia prawa cywilnego – na spółkę przejdzie prawo własności budowli. Ale jednocześnie na gruncie przepisów o VAT – nie wystąpi ich dostawa, gdyż już wcześniej spółka mogła tymi budowlami dysponować jak właściciel. Nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie budowla nierozerwalnie związana z gruntem, jeżeli budowla została wybudowana przez nabywcę z własnych środków bez udziału właściciela gruntu, a cena zbycia została tak skalkulowana, że nie obejmuje wartości tej budowli. W konsekwencji do wniesienia aportu nie może mieć zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 stycznia 2019 r., sygn. I FSK 1874/16.

Wniosek o interpretację

Województwo wystąpiło o wydanie interpretacji w zakresie podatku VAT. We wniosku wskazało, że zamierza wnieść aportem nieruchomość do spółki akcyjnej, której jest jedynym akcjonariuszem. Nieruchomość składa się z siedmiu działek gruntu, powstałych z podziału działki nabytej od Skarbu Państwa w ramach realizacji regionalnej inwestycji budowy sieci kolejowej.

Budowę i eksploatację sieci powierzono spółce. Spółka zakończyła obecnie proces budowy infrastruktury i rozpoczęła jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11285

Wydanie: 11285

Spis treści
Zamów abonament