Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dowody w postępowaniu podatkowym

21 sierpnia 2019 | Rachunkowość | Jolanta Nowicka

Wymóg przeprowadzenia postępowania dowodowego pojawia się wtedy, gdy określone fakty pomiędzy przedsiębiorcą, będącym stroną postępowania, a organem podatkowym są sporne.

Definicja dowodu nie została wprost przedstawiona w Ordynacji podatkowej, niemniej regulacje tej ustawy wskazują, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (art. 180 Ordynacji podatkowej). Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN, dowodem jest okoliczność lub rzecz dowodząca czegoś, lub świadcząca o czymś, a także dowodem może być dokument urzędowy stwierdzający coś lub też skończony ciąg zdań uzasadniający prawdziwość danego twierdzenia. W potocznym języku prawniczym wyraz „dowód" utożsamiany jest zwykle ze środkiem dowodowym lub w nieco innym znaczeniu – źródłem dowodu, np. w wyrażeniu dowód ze świadka. (Etel L. i in. Ordynacja podatkowa. Komentarz aktualizowany, LEX/el.,2019).

Co jest ważne, to organ podatkowy zobligowany jest przepisami procesowymi do udowodnienia wszelkich faktów istotnych dla sprawy, ale również do ich prawidłowej oceny, co wpływa na treść rozstrzygnięcia i nie może tego przenosić na stronę postępowania, tym samym zobowiązany jest do skompletowania wszystkich dowodów niezbędnych dla dokonania pełnej oceny okoliczności faktycznych celem wydania obiektywnego rozstrzygnięcia.

W tym miejscu należy przypomnieć, że niezależnie od nieograniczonego katalogu dowodów organ podatkowy zobligowany jest do jednakowego traktowania dowodów na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11437

Wydanie: 11437

Spis treści
Zamów abonament