Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rady nadzorcze w przedsiębiorstwie państwowym

23 grudnia 1993 | Prawo | JJ

Rady nadzorcze w przedsiębiorstwie państwowym

W poszukiwaniu skutecznych form nadzoru nad przedsiębiorstwami państwowymi przypomniano sobie o instytucji rad nadzorczych. Wprowadziła je ustawa z 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. nr 18, poz. 80 ze zm. ).

W myśl jej art. 59 akt o utworzeniu przedsiębiorstwa może przewidzieć, że uprawnienia organu założycielskiego w zakresie nadzoru, określone w tejże ustawie, mogą być przekazane powołanej przez ten organ radzie nadzorczej. Z treści owego przepisu wyraźnie wynika, że ustanowienie rady nadzorczej może być dokonywane tylko w akcie erekcyjnym przedsiębiorstwa. Nie oznacza to, że akt ten, w którym nie zamieszczono klauzuli o możliwości powołania rady nadzorczej, mógł być w każdym czasie uzupełniony takim postanowieniem. Ustawa o p. p. mówi o możliwości przekazania radzie nadzorczej uprawnień organu założycielskiego w zakresie nadzoru, ale nie wspomina, że można scedować tylko część tych uprawnień. Co więcej, powołanie rady nadzorczej w trybie wskazanym przez ustawę o p. p. nie zwalnia organu założycielskiego od odpowiedzialności z tytułu nadzoru. Wprost przeciwnie, poszerza ją na szkody spowodowane wykonywaniem przez radę nadzorczą jej funkcji. Tym bardziej należy się zastanowić nad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 148

Spis treści
Zamów abonament