Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krucjata Kevorkiana

05 stycznia 1994 | Świat | SW

Amerykanie wobec eutanazji

Krucjata Kevorkiana

Do tej pory Jack Kevorkian pomógł umrzeć 20 osobom. Pierwszą z nich była 54-letnia Janet Adkins cierpiąca na chorobę Alzheimera. 4 czerwca 1990 roku wstrzyknęła sobie śmiertelną dawkę trucizny za pomocą "maszyny do samobójstwa" wynalezionej i skonstruowanej przez Kevorkiana. Oskarżony o morderstwo "Doktor Śmierć" został uniewinniony.

We ostatnich dniach grudnia doktor Jack Kevorkian został zwolniony ze szpitala w Detroit, gdzie przez kilka dni dochodził do siebie po 18-dniowej więziennej głodówce. Kevorkian odzyskał trzy z utraconych ośmiu kilogramów wagi, poprawił się także jego stan psychiczny. Lekarze stwierdzili, że żaden z jego organów wewnętrznych nie został trwale uszkodzony, ale zalecili mu, aby unikał kolejnych głodówek. Tego akurat Jack Kevorkian nie mógł im obiecać w momencie, kiedy jego kilkuletnia walka z władzami stanu Michigan wchodzi właśnie w decydującą fazę.

Ostatnie starcie wygrał 65-letni Kevorkian.

14 grudnia, sędzia okręgowy powiatu Wayne Richard Kaufman wydał orzeczenie, w którym uznał, że każda osoba ma konstytucyjne prawo do popełnienia samobójstwa; tym samym przepis prawny, który zabrania asysty przy samobójstwie, jest niezgodny z konstytucją. Jednocześnie Kaufman umorzył postępowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 159

Spis treści
Zamów abonament