Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbiór jest pusty

27 grudnia 1997 | Moje Pieniądze | KM DN

TRWAŁE CIĘŻ ARY

Co zaproponowało ministerstwo

Zbiór jest pusty

-- Do tej pory nie miałem wątpliwości, że rentę z tytułu umowy dożywocia podatnik może odliczyć od dochodu do opodatkowania -- powiedział nam anonimowo prawnik, pracownik jednego z urzędów skarbowych. -- A teraz zasłonię się pismem resortu finansów, które mówi, że to nie jest trwały ciężar. -- To może uzna pan to jako odliczenie renty? -- podpowiadamy. -- Niestety nie, bo to jest umowa o dożywocie -- odpowiedział. -- Ustawę to ja mam czytać, ale resortu muszę słuchać.

Resort finansów w piśmie skierowanym do organów skarbowych dokonuje wyjaśnień pojęcia trwałe ciężary z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niestety, wywody resortu finansów budzą poważne zastrzeżenia. Według ministerstwa, podlega odliczeniu od dochodu jako trwały ciężar renta zasądzona od sprawcy szkody na rzecz poszkodowanego czy renta wynikająca zzapisu testamentowego. Nie można natomiast odliczyć renty wypłacanej z tytułu umowy dożywocia.

Ministerstwo Finansów bez uzasadnienia przyjmuje, że trwałe ciężary odnoszą się tylko "do wyjątkowych, nietypowych umów i czynności prawnych (np. umów nie nazwanych) nie zdefiniowanych przepisami prawa, a więc takich, których nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1265

Zamów abonament