Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmowa z Jewgienijem Rejnem, poetą

10 stycznia 1998 | Plus Minus | GP

ROZMOWA

Jewgienij Rejn, poeta: Do Jerozolimy przez Ateny i Petersburg

Małpy, które skręciły w bok

GRZEGORZ PRZEBINDA I JANUSZ ŚWIEŻY: - Jakie wydarzenia historyczne miały wpływ na pański los? Jakie były, mówiąc językiem Aleksandra Sołżenicyna, pana "węzły historii"? Co formowało poetę Jewgienija Rejna?

JEWGIENIJ REJN: Urodziłem się w 1935 r. w Leningradzie, w rodzinie inteligenckiej; ojciec był znanym architektem, a matka specjalistką od literatury niemieckiej. Dorastałem więc nad Newą, ale potem znaczną część życia spędziłem już w Moskwie. Dzisiaj bardzo tęsknię za Petersburgiem, jestem przecież człowiekiem nostalgicznym, na wskroś nostalgicznym. Obecnie mieszkam w Moskwie, ponieważ jest tam po prostu łatwiej o pracę, lżej się żyje. Ale i tak bardzo często jeżdżę do Petersburga...

Czy przeżył pan tam oblężenie przez armię niemiecką, gdy przez 900 dni - od lipca 1941 do stycznia 1944 - miasto było odcięte od świata?

Nie całkiem. W czasie blokady wywieziono mnie z miasta, spędziłem rok na Uralu, a potem, jeszcze w czasie wojny, moja matka powróciła do Moskwy, ponieważ dobrze znała niemiecki. Wezwano ją na Akademię Wojskową, aby nauczała tego języka. Myślę, że w znacznym stopniu uformowała mnie wojna. Wspominam ją jako wielką narodową tragedię. Osobiście pamiętam Leningrad czasów wojny, wojenny Ural i wojenną Moskwę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1278

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament