Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zbliża się wiosna Kościoła?

03 lutego 1998 | Publicystyka, Opinie | ZN

PRZEŁOM WIEKÓW

XXI wiek może zrodzić nowe oblicze Kościoła jako wspólnoty i jako instytucji

Czy zbliża się wiosna Kościoła?

ZBIGNIEW NOSOWSKI

Gdy kilka lat temu przeczytałem w jednej z encyklik Jana Pawła II, że na progu trzeciego tysiąclecia "Bóg przygotowuje wielką wiosnę chrześcijaństwa", nie mogłem w to uwierzyć - mimo że kiedyś mówiono o mnie, iż jestem niepoprawnym optymistą. Brakowało mi przekonujących racjonalnych argumentów. Dzisiaj też mi tych argumentów brakuje (choć kilka przyniosły wydarzenia minionego roku). Wciąż nie wiem, czy nadchodzi wiosna Kościoła, ale zacząłem w to ufać.

Przekroczyć próg nadziei

Sformułowania "wiosna Kościoła" i "wiosna chrześcijaństwa" pojawiają się w pismach i przemówieniach Jana Pawła II dosyć często, ale w różnych znaczeniach.

Po pierwsze, papież często posługuje się nimi w odniesieniu do poszczególnych Kościołów lokalnych odradzających się po stanie wojny czy prześladowań. W tym właśnie sensie mówił o nadchodzącej (bądź kwitnącej już) wiośnie Kościoła m.in. w Rosji i Rwandzie.

Po drugie, równie często "wiosną Kościoła" nazywani są przez Jana Pawła II ludzie młodzi. To w ich wierze i entuzjazmie - w naturalny sposób - widzi papież przyszłość Kościoła....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1300

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament