Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Noworodki dawcami narządów

04 lutego 1998 | Nauka i Technika | ZW

PRZESZCZEPY

Mimo postępu badań prenatalnych wciąż rodzą się bezmózgowe dzieci

Noworodki dawcami narządów

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

Pobieranie do przeszczepów narządów noworodków z ciężkimi uszkodzeniami mózgu wywołuje coraz więcej emocji i dyskusji wśród lekarzy, prawników i rodziców. Mimo możliwości wczesnego wykrycia poważnych wad płodu, jedynie w USA co roku rodzi się prawie trzysta noworodków z bezmózgowiem. Czy bez ograniczeń można wykorzystywać je jako dawców narządów?

Spór na ten temat niedawno ponownie wywołali włoscy lekarze, którzy, jak informowaliśmy, kilkugodzinnemu noworodkowi przeszczepili serce dwutygodniowego dziecka. Chłopiec urodził się zaencefalią, czyli bez kory mózgowej i półkul mózgowych. Z zachowanym jedynie pniem mózgu, podtrzymującym podstawowe procesy życiowe organizmu. Fascynujące jest w całej sprawie to, że rodzice od początku wiedzieli, z jak ciężką wadą urodzi się ich dziecko. Nie tylko nie zgodzili się na aborcję, ale od razu zdecydowali, że jego narządy ofiarują do przeszczepów. Tak przyszedł na świat malec, by uratować życie innego dziecka, dotkniętego poważną, wrodzoną wadą serca.

Aborcje lub transplantacje

W Polsce nie było jeszcze takiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1301

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament