Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potencjał nowych regionów

02 marca 1998 | Publicystyka, Opinie | WS

REFORMA

Im silniejsze będą przyszłe województwa, tym więcejkompetencjibędą mogły przejąć z centrum

Potencjał nowych regionów

WISłA SURAżSKA

Przygotowywana reorganizacja terytorialna kraju przeciwstawiła wiele interesów lokalnych interesowi publicznemu. Jest to doświadczenie bolesne, tym boleśniejsze, im bardziej się przedłuża operacja oraz im bardziej niepewny wydaje się jej wynik.

Większość poważnych ekspertów nie ma wątpliwości, że reorganizacja w kształcie obecnie planowanym lub do niego zbliżonym jest konieczna. Przemawiają za nią wszystkie argumenty, począwszy od wypełnienia próżni administracyjnej poniżej centrum, za którą tak drogo zapłaciły miejscowości nawiedzone ostatnią powodzią, a skończywszy na racjonalizacji finansów publicznych. Reforma ta jest też niezbędnym warunkiem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, które formuje się na zasadzie terytorialnej, podczas gdy w scentralizowanym państwie przeważa obecnie zasada branżowa. Paradoksalnie jednak ten długofalowy cel nadania wspólnotom terytorialnym większej wagi politycznej kłóci się z bezpośrednimi skutkami reformy, w wyniku której wiele miast straci swój dotychczasowy status administracyjnego centrum.

Przygotowania do nowego podziału terytorialnego kraju wydają się być w dość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1324

Spis treści
Zamów abonament