Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez linii Curzona

27 marca 1998 | Prawo | LK

REPRESJE

Senacki projekt nowelizacji ustawy rehabilitacyjnej

Bez linii Curzona

LECH K. PAPRZYCKI

Zamiar naprawienia krzywd tym, którzy w najtrudniejszym okresie podejmowali walkę o suwerenność Rzeczypospolitej, doznając krzywd wręcz niewyobrażalnych, musi spotkać się nie tylko z aprobatą, ale i z najwyższym uznaniem. Na taką właśnie ocenę zasługuje senacki projekt nowelizacji ustawy z 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego (Dz. U. nr 34, poz. 149 z późn. zm.; dalej - ustawa rehabilitacyjna). Szkoda tylko, że ta inicjatywa legislacyjna jest spóźniona o kilka lat.

Najogólniej rzecz ujmując, stwarza on podstawę do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia za krzywdę doznaną w wyniku represji stosowanych przez sądowe i pozasądowe organa radzieckie w stosunku do polskich patriotów, zwłaszcza w latach 1944-1947, na obszarach wchodzących w skład II Rzeczpospolitej, a położonych na wschód od tzw. linii Curzona, a więc na wschód od granicy polsko-radzieckiej ustanowionej po II wojnie światowej.

Potrzeba takiej nowelizacji okazała się oczywista, gdyż unormowanie art. 8 ust. 2a ustawy rehabilitacyjnej pozwalało na uwzględnianie roszczeń tylko tych poszkodowanych, którzy byli represjonowani na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1346

Spis treści
Zamów abonament