Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chorzy na słońce i deszcz

07 sierpnia 1998 | Nauka i Technika | KF

METEOROPATOLOGIA

Pogoda atakuje bardziej mężczyzn

Chorzy na słońce i deszcz

KRYSTYNA FOROWICZ

Kiedy świeci słońce, mamy ochotę góry przenosić, akiedy wiszą nad głową chmury, siąpi i wieje -- stajemy się kłótliwi i agresywni lub przeciwnie -- senni i apatyczni. Czujemy się po prostu chorzy.

Naukowcy stwierdzili ponad wszelką wątpliwość, że fronty chłodne są bardzo niezdrowe dla sercowców -- wtedy występuje 90 proc. wszystkich zawałów. Zdarza się więcej ataków kolki nerkowej ikolki wątrobowej, dokuczają migreny, zaostrza się jaskra. Ludzie częściej odbierają sobie życie.

Natomiast przy słonecznym wyżu, kiedy niebo jest prawie bezchmurne, awilgotność itemperatura odpowiadają normie, samopoczucie jest po prostu doskonałe. Wszyscy reagujemy na pogodę. W zależności od wieku, płci istanu zdrowotnego, iod tego, czy mamy wysokie ciśnienie czy niskie, zachowujemy się każdy inaczej.

-- Jesteśmy cząstką przyrody ipodlegamy jej prawom -- pisał Hipokrates wswoim dziele "Opowietrzu, wodach iokolicach". Jego praca to najstarszy opis wpływu środowiska na człowieka, na jego zdrowie isamopoczucie. Było to 350 r. p. n. e. Nauka zwana meteoropatologią rozwinęła się dopiero w latach 30. naszego wieku. Zajmuje się badaniem wpływu warunków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1459

Spis treści
Zamów abonament