Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po co komu historia

03 października 1998 | Plus Minus | DS

O pieniądzach PZPR i archiwach PRL

Po co komu historia

DARIUSZ STOLA

Z zamieszczonych niedawno w "Rzeczpospolitej" informacji o wznowionej sprawie o długi SdRP można się dowiedzieć, że partia ta rości sobie prawa do dewiz, które przejęła z kont bankowych PZPR. Sprawa nie jest błaha, bo chodzi o 14 milionów franków szwajcarskich i 750 tysięcy dolarów, których równowartość wraz z odsetkami sięga dziś 50 milionów złotych. Dewizy -- jak utrzymuje pełnomocnik SdRP -- pochodziły ze składek członkowskich, a zgodnie zustawą z 1990 r. oprzejęciu przez państwo majątku PZPR, "kwoty pochodzące ze składek" nie podlegały przejęciu.

Nie tak dawno temu, za czasów lewicowej większości w Sejmie poprzedniej kadencji, SdRP starała się poprzez zręczny zabieg legislacyjny rozszerzyć zakres tego wyłączenia na inne składniki majątku PZPR, pochodzące rzekomo ze składek członkowskich. Rzecz w tym, że PZPR nie posiadała i nie mogła posiadać żadnego majątku, pochodzącego ze składek, bowiem składki nigdy nie pokrywały jej bieżących wydatków, a przez znaczną część dziejów PRL nie starczały nawet na pokrycie połowy wynagrodzeń aparatu partyjnego (zob. "Wielki majątek, którego nigdy nie było", "Rzeczpospolita z 17 marca 1997) . Partia powiększała swój majątek dzięki bezpośrednim lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1508

Spis treści
Zamów abonament