Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita męska

06 listopada 1998 | Kraj | IT

WYBORY

W regionalnych samorządachkobiety zdobyły od kilku do kilkunastu procent mandatów

Rzeczpospolita męska

IWONA TRUSEWICZ

Ostatnie samorządowe wybory pokazały, że chociaż kobiety to w Polsce większość obywateli (51, 4 proc. ), ich udział w rządzeniu gminami, powiatami i regionami samorządowej Rzeczypospolitej będzie mały, pomimo że w wielu radach (szczególnie dużych miast) panie poprawiły wyniki sprzed czterech lat.

Najmniej kobiet znalazło się w sejmikach wojewódzkich, gdzie ich udział wynosi od 2 do 16 procent składu. Więcej zasiądzie w radach miast i gmin, ale i tam udział kobiet waha się od kilku do 30 procent

Wojewódzkie kilka procent

W Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wśród 45 delegatów jest jedna kobieta (2, 2 proc. ). W lubuskim są 2 panie (4, 4 proc. ) z AWS i Przymierza Społecznego. Tyle samo pań, po jednej z SLD i AWS, zasiądzie w 45-osobowym Sejmiku Województwa Podlaskiego (kobiety stanowią 50, 8 proc. mieszkańców regionu) .

W Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego (w regionie 50, 8 proc. tokobiety) ,zasiadaćbędą 3 delegatki -- dwie z AWS, jedna z Przymierza Społecznego. W Sejmiku Województwa Podkarpackiego (50, 9 proc. kobiet w regionie) , są 3 panie, wszystkie z AWS.

Elżbieta Polak (PS) ,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1538

Spis treści
Zamów abonament