Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PRO/KONTRA

06 stycznia 1999 | Kultura | KM ŁG

PRO/KONTRA

PRO

Chrystus narrator

"Ewangelia według Syna" to powieść, obok której nie można przejść obojętnie. Norman Mailer czyniąc narratorem swojej nowej książki Jezusa Chrystusa musiał mieć świadomość, że wywoła ona wiele emocji. W dodatku Chrystus nie tylko kwestionuje znane z Nowego Testamentu relacje ewangelistów, ale w dodatku czyni to językiem współczesnym, nieraz nawet potocznym.

Poruszając się w tak delikatnej materii, jaką jest ingerencja w tekst Pisma Świętego, Mailerowi udało się jednak napisać swoją Ewangelię tak, żeby powieść nie obrażała uczuć wierzącego czytelnika. To bardzo duża wartość tej powieści, gdyż Mailer ukazując Chrystusa w świetle odmiennym od tego, w jakim przedstawia go nauka Kościoła, nie pozbawia go jednocześnie tych wszystkich cech, które czynią go Synem Bożym.

Mailer nie kwestionuje zresztą ani czynionych przez Jezusa cudów, ani jego boskości. A jednak jego bohater to przede wszystkim człowiek -- pełen wątpliwości, obaw, ale jednocześnie bardzo silnie wierzący. Wiara jest najpotężniejszą siłą Chrystusa i to ona, anie czynione cuda, zjednuje mu zwolenników. Faktem jest, że część uczniów, jak np. Judasz Iskariota,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1588

Spis treści
Zamów abonament