Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zysk przy dekoniunkturze

14 lipca 1994 | Ekonomia | MK

Orbis SA

Zysk przy dekoniunkturze

Prezes Orbisu SA, Maciej Grelowski mówi, że to już nie jest ta sama firma, co jeszcze rok temu. Powstały, sprywatyzowane na początku tego roku, Polskie Biuro Podróży Orbis spółka z o. o. i Transport Orbis spółka z o. o. Zaawansowana jest restrukturyzacja hoteli, stworzono marketing. Tyle zrobiono w ciągu niespełna roku.

Droga do prywatyzacji

Trzy lata temu, w styczniu, został spisany akt notarialny i Państwowe Biuro Podróży Orbis przekształciło się w Orbis SA. "Przekształciło" to zbyt wielkie słowo. Droga do prywatyzacji okazała się dłuższa niż się początkowo wydawało. Pojawiały się różne koncepcje. Na przykład sprzedać firmę "po kawałku" tworząc odrębne joint venture. Z kolei, zaangażowana przez MPW brytyjska firma konsultingowa zaproponowała utworzenie holdignu z dwoma niezależnymi przedsiębiorstwami -- hotelowym i biura podróży. Orbis Hotels miał prowadzić sieć 15--18 hoteli klasy turystycznej (trzygwiazdkowych) oraz posiadać udziały w licznych joint venture z zagranicznymi firmami hotelarskimi. Poza tym, co najmniej 30 najlepszych orbisowskich hoteli takich jak warszawskie Victoria czy Forum zostałyby sprzedane.

Te propozycje spotkały się z negatywną opinią załogi i kierownictwa przedsiębiorstwa, nie zostały więc wdrożone. Uznano, że zmierzają do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 217

Spis treści
Zamów abonament