Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Swoboda nie istnieje

09 stycznia 1999 | Plus Minus | JM

SYLWETKI

Szkic do autoportretu Grażyny Bacewicz

Swoboda nie istnieje

Urodziła się 90 lat temu, 5 lutego 1909 r. , zmarła 60 lat później, 17 stycznia 1969 r. Dwie okrągłe rocznice przypadające blisko siebiesprawią, że znów będzie się mówić o Grażynie Bacewicz. Nie pierwszy to przykład powrotu do twórców przy rocznicowych okazjach, choć muzyka Grażyny Bacewicz nie zasługuje na to, by traktować ją tak okazjonalnie.

Choć od śmierci kompozytorki minęły już trzy dziesięciolecia, jej dorobek nie został w pełni opisany. To prawda, że niektóre kompozycje są grywane także poza Polską, ale ciągle muzyka Grażyny Bacewicz znana jest fragmentarycznie, mimo że za życia zyskała wiele dowodów uznania. Jej utwory zdobywały nieustannie nagrody w kraju i za granicą. Nie mamy wnikliwego opisu twórczości Grażyny Bacewicz także i dlatego, że wymyka się ona jednoznacznym klasyfikacjom. Kompozytorka zresztą nie ułatwiła zadania badaczom i krytykom. Pozostawiła około 200 utworów, ale do oficjalnego katalogu włączyła tylko niektóre. Skreśliła na przykład ze swego dorobku I koncert skrzypcowy napisany w 1937 r. , uważając go za mniej wartościowy w porównaniu zsześcioma innymi powstałymi w późniejszych latach.

Są także pewne fragmenty mniej znane w jej biografii. To prawda, że kilkanaście lat temu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1591

Spis treści
Zamów abonament