Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej byłopytań niż odpowiedzi

10 lutego 1999 | Kraj | AF

REFORMA UBEZPIECZEŃ

Od czego właściwie zależy składka na ubezpieczenie zdrowotne? Czy jest przywiązana do osoby, czy do określonego przychodu?

Więcej byłopytań niż odpowiedzi

ALEKSANDRA

FANDREJEWSKA

Jak bardzo pospiesznie przygotowano ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, przekonujemy się dopiero teraz. Pacjenci narzekają na niedogodności związane z wciąż złym funkcjonowaniem służby zdrowia, ubezpieczeni próbują przedrzeć się przez gąszcz przepisów.

Ten "gąszcz" nie oznacza konieczności wertowania niezliczonych paragrafów, lecz plątaninę interpretacji. Zapisy ustawy nie są przejrzyste ani precyzyjne. Niekiedy odwołują się wprost do przepisów o ubezpieczeniu społecznym, innym razem ustawodawca zastosował rozwiązania do nich nie przystające. Na dodatek przez ostatni miesiąc zmieniały się interpretacje przekazywane przez resort zdrowia.

Dlaczego jedni płacą jedną, inni dwie składki zdrowotne

Co budzi najwięcej wątpliwości i zastrzeżeń? Przekazywali je Państwo w listach i telefonach do redakcji. W ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym zapisano, iż obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają -- między innymi -- "osoby o bjęte u bezpieczeniem społecznym". Wich przypadku podstawę wymiaru składki ustala się na podstawie przepisów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1618

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament