Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepokojący trend

21 lipca 1994 | Ekonomia | WM

Presja inflacyjna w roku 1994

Niepokojący trend

W dwóch poprzednich numerach "Rzeczpospolitej" opublikowaliśmy prognozę 5-procentowego wzrostu PKB w roku 1994, autorstwa Krzysztofa Bergera, Zenona Rajewskiego i Leszka Zienkowskiego, oraz ocenę sytuacji w handlu zagranicznym w br. Adama B. Czyżewskiego. Dzisiaj ostatnia część opracowania -- o inflacji. Autorzy wszystkich trzech publikacji są członkami niezależnej grupy naukowców Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN.

Wzrost cen obserwowany w pierwszej połowie 1994 roku był najniższy od wielu lat. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o ok. 12, 6 proc. , w porównaniu z ponad 16 proc. w pierwszym półroczu 1993 r. i ponad 22 proc. w 1992 r. (por. tab. 1) . Na podstawie danych z pierwszych 5 miesięcy sądzić można, iż równie silny spadek tempa inflacji wystąpił w zakresie wskaźnika cen produkcji sprzedanej przemysłu (8 proc. wzrostu cen w ciągu 5 miesięcy, w porównaniu z 12 proc. w ciągu 5 miesięcy 1993 r. ).

Mimo tak korzystnych tendencji, bliższa obserwacja kształtowania się presji inflacyjnej w poszczególnych miesiącach każe sądzić, iż osiągnięcie zakładanego w budżecie ograniczenia inflacji do 23 proc. (grudzień 1994 r. do grudnia 1993 r. ) może okazać się niemożliwe.

Jak widać wyraźnie na rysunku 1, w II kwartale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 223

Spis treści
Zamów abonament