Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenia z neofaszyzmem

18 lutego 1999 | Świat | JM

Lider Sojuszu Narodowego przybywa do Polski

Rozliczenia z neofaszyzmem

JACEK

MOSKWA

z rzymu

Zapowiedź, że Gianfranco Fini, przywódca włoskiego Sojuszu Narodowego w czasie swej wizyty w Polsce zamierza złożyć hołd także ofiarom oświęcimskiego obozu zagłady, wywołała protesty niektórych środowisk. Ta prawicowa partia ma bowiem za sobą neofaszystowską przeszłość. Czy do reszty pozbyła się tego kłopotliwego dziedzictwa?

Dokładnie 4 lata temu, 29 stycznia 1995 roku, na zjeździe w Fiuggi Włoski Ruch Społeczny -- Prawica Narodowa (MSI-DN) przekształcił się w Sojusz Narodowy (AN) . Ugrupowanie to wchodziło wówczas w skład rządzącej koalicji -- centroprawicowego Obozu dla Wolności i Dobrego Rządu. W kwietniu 1994 roku wygrał on wybory parlamentarne. Przedstawiciel ówczesnego MSI, Giuseppe Tatarella, był wicepremierem i ministrem poczty w rządzie Silvia Berlusconiego. Kiedy jednak udał się w tym charakterze do Brukseli, jego belgijski odpowiednik odmówił spotkania z "faszystą".

Przełom w Fiuggi

W styczniu 1995 roku właśnie Tatarella należał do głównych ideologów przełomu, jaki dokonał się w Fiuggi. Włoski Ruch Społeczny -- Prawica Narodowa powstał w roku 1947. Jego twórca Giorgio Almirante (zmarły w 1988 r. ) otwarcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1625

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament