Ukrzyżowany na palmie
Ukrzyżowany na palmie
/teksty/magazyn_990401/magazyn_a_1-1.F.gif">
W zakrystii bazyliki Ojców Dominikanów w Lublinie na wprost wejścia wisi Chrystus na palmie. Po jego prawej i lewej stronie zawieszone są kadzielnice, które podkreślają wyjątkowość i niezwykłość rzeźby. Palma jest wysmukła, a jej korona rozłożysta. Chrystus ma oczy szeroko otwarte, jego usta są rozchylone. Poza cierniową koroną i raną w prawym boku, są niewidoczne ślady męki.
zeźba należy do typu krucyfiksu barokowego. Ze względu na cechy stylu datować ją można na drugą połowę XVII wieku. Jej obecność w lubelskiej bazylice św. Stanisława Biskupa i Męczennika zawdzięczamy prawdopodobnie ojcu Pawłowi Ruszlowi. Ten zmarły w 1658 roku pierwszy moderator studium generalnego, otwartego w 1644 roku u dominikanów w Lublinie, jest autorem dzieła "Skarb nigdy nieprzebrany Kościoła świętego katolickiego Krzyż Pański, o którym tu są trzy księgi, z doktorów świętych i historyków poważnych napisane przez X. Pawła Ruszla Pisma Świętego Doktora Zakonu Kaznodziejskiego, Promotora Drzewa Krzyża Świętego Lubelskiego". Bynajmniej jednak nie chodzi w tym dziele o interesujący nas krucyfiks. Przynajmniej bezpośrednio. Dlaczego? Dominikanie od 1343 roku przechowują relikwie Drzewa Krzyża. Im poświęcone jest wspomniane dzieło. Charakteryzuje je - modna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta