Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Władza, pieniądze i śmierć

30 lipca 1999 | Publicystyka, Opinie | TS

SEKTY

W Europie trudniej niż w Azji czy Ameryce zdobyć oddanych wyznawców

Władza, pieniądze i śmierć

TERESA STYLIŃSKA

Na dobrą sprawę nikt nie wie, ile sekt religijnych działa w Europie. Niektórzy szacują, że jest ich około 200. To niewiele, ale, jak się zdaje, chodzi w tym wypadku o organizacje największe i o najmocniejszej pozycji. Według innych szacunków sekt jest 1000, a może nawet 1500 i w tych z kolei ocenach mieszczą się zarówno wielkie grupy religijne, jak i małe stowarzyszenia lokalne, znane niewielu ludziom poza wyznawcami. Ale dla sekt Europa z pewnością nie jest rajem takim jak Azja czy Ameryka.

W Europie, z mniejszym lub większym powodzeniem, działają odłamy wielkich sekt światowych - amerykańskiego Kościoła Scjentologicznego, którego główna kwatera europejska mieści się w Kopenhadze, koreańskiej sekty Moona, indyjskiej Hare Kriszna czy japońskiej Soka Gakkai. Z produktów własnych największy rozgłos zdobyły szwajcarsko-francuski Zakon Świątyni Słońca, francuski Kościół Raeliański i włoska Wspólnota Damanhur. Trzeba tu jednak dokonać wyraźnego rozgraniczenia między sektami, które nastawione są głównie na gromadzenie dóbr materialnych, a tymi, które wychodzą poza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1762

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament