Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi mieszkaniowe

13 sierpnia 1994 | Prawo | KJ

Usługi mieszkaniowe

Na pytania czytelników odpowiada wiceminister finansów prof. dr hab. Witold Modzelewski

Spółdzielnia z własnych środków wybudowała budynek mieszkalny (mieszkania zakładowe) , do czego jest uprawniona zgodnie z wpisem do rejestru sądowego. 25 kwietnia 1994 r. został sporządzony akt notarialny: umowa przyrzeczenia sprzedaży lokalu mieszkalnego (zakładowego) . Czy od wpłaconej kwoty za lokal należy naliczyć VAT?

Nie znam szczegółów, ale należy sądzić, że obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie dokonania sprzedaży mieszkania, chyba że wpłacona kwota jest zaliczką wynoszącą co najmniej 50 proc. ceny mieszkania. Umowa przyrzeczenia nie ma tu znaczenia, ponieważ przedmiotem opodatkowania nie jest umowa przedwstępna, lecz wydanie towaru (lub pobranie zaliczki w wysokości co najmniej połowy ceny) .

Przedsiębiorstwo jest właścicielem lokalu użytkowego na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Całym budynkiem, w którym znajduje się kilkadziesiąt takich lokali, administruje spółdzielnia mieszkaniowa. Pobiera ona od mieszkańców opłatę eksploatacyjną, na którą składają się koszty spółdzielni, takie jak płace pracowników spółdzielni,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 243

Spis treści
Zamów abonament