Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko w drukarni

22 października 1999 | Prawo | AS

ANALIZA

W sobotę wchodzi w życie ustawa o umowach offsetowych

Nie tylko w drukarni

ANDRZEJ SZUMAŃSKI

Język naszego prawa wzbogacił się o nowe pojęcie: "umowa offsetowa". Najkrócej mówiąc, oznacza ona wymuszoną kooperację.

W Polsce słowo "offset" kojarzy się z przemysłem poligraficznym, a ściśle: z techniką drukarską. Jednak dla wąskiej (na razie) grupy specjalistów ma jeszcze inne znaczenie. Określa ono zjawisko ekonomiczne z dziedziny transakcji kompensacyjnych (countertrade), które występuje obok wymiany barterowej (barter - towar za towar o różnych wartościach za dopłatą w gotówce) czy clearingu (wymiany towarów rozliczanej przez banki do określonego limitu). Zjawisko to pojawia się też na płaszczyźnie prawnej, w postaci umowy offsetowej. Jej dopuszczalność oraz treść mieści się w granicach wolności umów wyrażonej w art. 353 1 kodeksu cywilnego.

Wymuszona kooperacja

W światowej praktyce kontraktowej umowa offsetowa ma z reguły związek z dostawami uzbrojenia lub sprzętu wojskowego, a więc zakupami o bardzo dużej wartości. W zakupach tych uczestniczy bezpośrednio lub pośrednio państwo, dla którego stroną umowy jest zagraniczny podmiot prawa prywatnego, zazwyczaj spółka kapitałowa.

W konsekwencji offset przedstawia się jako wymuszona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1836

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament