Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedyna

15 listopada 1999 | Publicystyka, Opinie | EK
źródło: Nieznane

Rozmowa

Arcybiskup opolski Alfons Nossol, uczestnik II Synodu Biskupów dla Europy

Jedyna "międzynarodówka", która przetrwała

Fot. Rafał Klimkiewicz

- Zakończony niedawno w Watykanie II Synod Biskupów dla Europy odbywał się w istotnym momencie: dziesięć lat po upadku muru berlińskiego, w okresie rozszerzania europejskiej jedności. Diagnoza, jaką biskupi postawili i Europie, i miejscu w niej Kościoła, jest i krytyczna, i pesymistyczna. Europa, choć upadł komunizm, nadal jest chora?

- Europa nie jest chora, jest w fazie przejściowej. Zmierza w kierunku nowej stabilizacji poprzez proces jednoczenia się. W tej fazie obecne są i mankamenty, i pozytywy, które są nadzieją każdego procesu. Można mówić, że Europa jest w kryzysie, ale greckie słowo "krisis" oznacza też przesilenie, również in plus, nie tylko in minus. Owszem, diagnoza w pierwszej części dokumentu "Instrumentum laboris", który stanowił podstawę prac Synodu, była bardzo pesymistyczna. Było w niej bardzo wiele "izmów": "sekularyzmów", "totalitaryzmów", "ateizmów", które nękają Europę. Ale uczestnicy Synodu podkreślali też, że nie można oceniać klimatu duchowego Europy, również jej sytuacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1854

Spis treści
Zamów abonament