Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unieszkodliwianie nowotworów

26 listopada 1999 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

Nowe metody leczenia mogą zapoczątkować przełom w leczeniu raka

Unieszkodliwianie nowotworów

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Po raz pierwszy pojawiła się nadzieja, że będzie można skutecznie leczyć nie tylko pojedyncze guzy, ale też raka z przerzutami. Na razie udało się tego dokonać jedynie u myszy, ale już w przyszłym roku planowane są pierwsze próby u chorych na raka prostaty. Nowe leki sprawią, że nowotwory przestaną być chorobą śmiertelną, a staną się schorzeniem przewlekłym, jak np. cukrzyca.

Nigdy jeszcze nie było tak dużego postępu w badaniach nad rakiem. Zaawansowane są prace nad szczepionkami na tę chorobę, a także nad immunoterapią polegającą na wykorzystaniu przeciwciał monoklonalnych blokujących powstawanie mikroprzerzutów i drzemiące w organizmie komórki nowotworowe. Teraz uczeni próbują zwalczyć również przerzuty raka będące zmorą onkologii. Postęp w tych badaniach może zapoczątkować od dawna oczekiwany przełom w leczeniu tej choroby.

Blokowanie przerzutów

Pod tym względem niezwykle obiecujące są eksperymenty specjalistów Lombardi Cancer Center Uniwersytetu Georgetown, którzy zastopowali ekspansję raka terapią genową. Uczeni od kilku lat wiążą z nią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1864

Spis treści

Fotoreportaż

Ubezpieczenia

Zamów abonament