Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez argumentów

20 grudnia 1999 | Ekonomia | EP

POLEMIKI

Projekt ustawy o giełdach towarowych

Bez argumentów

EDMUND PIETRZAK

Krytykując na łamach "Rz" z 6 grudnia 1999 najnowszy projekt ustawy o giełdach towarowych spodziewałem się reakcji ze strony Warszawskiej Giełdy Towarowej. Po wypowiedzi Leszka Kołapskiego, od niedawna prezesa WGT ("Rz" z 13 grudnia 1999 r.) oczekiwałem jakiejś sensownej obrony projektu, który krytykowałem. Zamiast niej znalazłem wyjątkowo dużą porcję demagogii i mało wiedzy.

Na przykład dla Kołapskiego Chicago Board of Trade jest ciągle największą giełdą terminową na świecie. Niestety, tak nie jest. W 1999 r. największe obroty na świecie ma niemiecko-szwajcarski EUREX powstały z połączenia DTB i SOFFEX. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 1999 r. na giełdzie EUREX zawarto niemal 245 mln kontraktów, podczas gdy na CBOT prawie 184 mln kontraktów, na zajmującej trzecie miejsce na świecie Chicago Board Options Exchange - 152 mln kontraktów, na czwartej zaś Chicago Mercantile Exchange - 138 mln kontraktów.

Chicago Board of Trade jest też nie tyle giełdą terminową, co giełdą futures i opcji. Tej różnicy Kołapski nie zauważa, podobnie jak tego, że spośród wielkich i dużych giełd towarowych na świecie tylko jedna, a mianowicie London...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1884

Spis treści
Zamów abonament