Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kaliningrad i jego sąsiedzi

22 września 1994 | Świat | MT

Kaliningrad i jego sąsiedzi

Kaliningrad dźwiga się powoli z ruin wojennych i późniejszych dewastacji. To samo dzieje się z katedrą z grobem niemieckiego filozofa Kanta, z której po wojnie ostały się tylko mury. Nad miastem króluje jej wieża z miedzianym dachem, a wewnątrz układa się posadzki. Ale zanim zabrzmią w niej pierwsze organy, upłynie jeszcze wiele wody w Pregole.

Przyszłość obwodu kaliningradzkiego, części Federacji Rosyjskiej, jest przedmiotem zainteresowania nie tylko jego bezpośrednich sąsiadów, Polski, Litwy, ale i innych krajów Europy.

Niemcy po zjednoczeniu odkryły Kaliningrad, który przed kilkuset laty jako Królewiec był przecież w posiadaniu Prus, a następnie Rzeszy Niemieckiej. Nic też dziwnego, iż w organizowanych spotkaniach, konferencjach, ostatnio dość licznych, na temat problemów Kaliningradu uczestniczą również Niemcy.

Tak było też na spotkaniu, jakie w początkach września br. zorganizowały w Mikołajkach Polska Rada Ekumeniczna wespół z Akademią Ewangelicką w Müllheim (Zagłębie Ruhry) i w Rostoku. Stronę rosyjską reprezentowali przedstawiciele miasta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 277

Spis treści
Zamów abonament