Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Suwerenność

24 września 1994 | Plus Minus | JG

List z Zachodu

Suwerenność

Józef Garliński

Wiele lat temu, gdy trwała "zimna wojna" i nic nie zapowiadało rozpadnięcia się sowieckiego i mperium, pomiędzy Wielką Brytanią i zachodnimi Niemcami powstał zatarg, który spowodował notę rządu Jej Królewskiej Mości do rządu w Bonn: "jeżeli nie będziecie więcej płacić za nasze okupacyjne dywizje, zabierzemy je do Wielkiej Brytanii".

Gdyby nam ktoś w Warszawie, w czasie niemieckiej okupacji, powiedział o takiej nocie, uznalibyśmy to za żart stulecia.

Tak jednak było, dopiero teraz okupacyjne dywizje zabierają się z Niemiec do domu, a przez wiele lat stacjonowały na niemieckiej ziemi i, oczywiście, oznaczało to ograniczenie niemieckiej suwerenności. Ale czy naprawdę? Czy rzeczywiście tak było? Czy tych kilka dywizji z Zachodu o graniczało polityczne możliwości rządu w Bonn?

W istocie suwerenność zachodnich Niemiec wywalczył kanclerz Adenauer w czasie swych kilkunastoletnich rządów. A osiągnął to dlatego, że zachodni zwycięzcy pod jednym względem rozsądnie rozegrali po wojnie niemiecką kartę. Po pierwszej wielkiej wojnie w Wersalu na ławie oskarżonych posadzono cały niemiecki naród, który nie przegrał wojny na froncie, ale musiał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 279

Spis treści
Zamów abonament