Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tragiczny koniec "Cecylii"

24 września 1994 | Plus Minus | JU

Z dziejów AK na Wileńszczyźnie

Tragiczny koniec "Cecylii"

Jerzy Urbankiewicz

Wśród tysięcy powojennych procesów, zakończonych m. in. dwoma tysiącami w yroków śmierci, wybijają się dwa, których ofiarami padli oficerowie niezłomni, wierni akowskiej przysiędze -- do końca.

3 września 1949 roku zapadł wyrok śmierci na trzech o ficerów grupy "Cecylia": Jerzego Łozińskiego, Witolda Milwida i Władysława Subortowicza. 2 listopada 1950 roku, podobnie, w majestacie bezprawia zdecydowano o zagładzie oficerów Ośrodka Mobilizacyjnego Okręgu Wileńskiego AK, ppłk. Antoniego Olechnowicza, mjr. Zygmunta Szendzielarza, por. Henryka Borowskiego i Lucjana Minkiewicza. Oba procesy łączy piękna postać ostatniego komendanta Okręgu Wileńskiego AK, ppłk. Antoniego Olechnowicza (ps. "Pohorecki") .

Zgodnie z jego własną relacją, w listopadzie 1939 roku wstąpił do tworzącej się w Wilnie konspiracyjnej organizacji pod nazwą "Komisariat Rządu", z chwilą zaś przedzierzgnięcia się SZP w ZWZ o bjął stanowisko komendanta miasta, z zadaniem tworzenia oddziałów zbrojnych. Uniknął sowieckich łapanek i aresztowań wiosną 1941 roku, a po zmianie okupanta i reorganizacji ZWZ objął -- jak się okazało -- na okres jednego roku, poprzednio pełnioną funkcję komendanta miasta. Wtedy to otrzymał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 279

Spis treści
Zamów abonament