Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Syndyk pracodawcą

29 września 1994 | Prawo | JJ

Syndyk pracodawcą

Z uchwały Sądu Najwyższego wynika, że syndyk masy upadłości przejmuje funkcję kierownika zakładu pracy wobec pracowników upadłego przedsiębiorstwa.

O tym, iż pozycja prawna syndyka jest niezbyt jasna, wiadomo już od dość dawna. Dowodem są rozliczne wątpliwości, opinie i wypadki opisywane na łamach różnych pism, w tym zwłaszcza "Rzeczpospolitej" (publikacje z 21 marca i 4 lipca br. ). Warto przypomnieć, iż status prawny syndyka regulują odpowiednie przepisy prawa upadłościowego (rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. , Dz. U. z 1991 r. nr 118, poz. 512) .

W judykaturze problem, czy można traktować syndyka masy upadłości jak każdego pracodawcę, pojawił się na tle konkretnej sytuacji (vide: uchwała siedmiu sędziów SN z 24 marca 1994 r. , sygn. akt IPZP 5/ 94, opublikowana w: Orzecznictwo Sądu Najwyższego. .. , "Wokanda" 1994, nr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 283

Spis treści
Zamów abonament