Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzyść czy upośledzenie

01 października 1994 | Gazeta | JN

Ulgi i zwolnienia dla spółek z udziałem zagranicznym

Korzyść czy upośledzenie

Marek Metrycki

Inwestycje zagraniczne są najtańszym sposobem pozyskania kapitału, a ulgi i zwolnienia podatkowe skutecznie inwestorów zagranicznych do nich zachęcają. W latach 1988--93 Polska oferowała im takie zachęty. Niestety interpretacja przepisów przez organy skarbowe spowodowała, że przyznane inwestorom zagranicznym ulgi faktycznie zwiększają obciążenia z tytułu podatku, od którego zostali zwolnieni. Najczęściej o dnosi się to do dużych inwestorów, którzy poważnie traktują polski rynek. Zyskują natomiast spółki "mydlane", które zarobiły wykorzystując ulgi i "prysnęły".

Obecne prawo podatkowe nie przewiduje żadnych specjalnych ulg dla inwestorów zagranicznych z tytułu inwestycji dokonanych po 31 grudnia 1993 r. Data ta wynika z art. 23 u st. 3 ustawy z 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. nr 60, poz. 253 z późn. zm. ), który ogranicza możliwość u zyskania zwolnienia na podstawie tej ustawy do spółek, w których podmioty zagraniczne objęły lub nabyły udziały lub akcje do tej daty. Niniejsza analiza odnosi się do ulg i zwolnień już nabytych przez inwestorów zagranicznych, z których korzystali lub korzystają obecnie.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 285

Spis treści
Zamów abonament