FORMUŁA 1

• Schumacher mistrzem świata
  • Radość Włochów Michael Schumacher 51. mistrzem świata

Nowy mistrz świata z pucharem za zwycięstwo w GP Japonii

Niemiec Michael Schumacher w aucie Ferrari zwyciężył w wyścigu Formuły 1 na torze Suzuka w Japonii, co oznacza, że przed ostatnimi zawodami w Malezji został już mistrzem świata. Drugi był Fin Mika Hakkinen (McLaren) i także pozostanie na tym miejscu w klasyfikacji ogólnej.

Podstawowe założenie wyścigu o Grand Prix Japonii było jasne - jeśli Schumacher wygra, będzie mistrzem. Pół ostatniego kroku w kierunku mistrzostwa zrobił już w sobotę, gdy wywalczył miejsce na pierwszym polu startowym. W niedzielę po starcie jednak od razu je stracił na rzecz Hakkinena i przez 2/3 dystansu wydawało się, że mistrza poznamy za dwa tygodnie. Fin prowadził, Niemiec jechał blisko za nim i nie działo się wiele więcej, nie licząc potyczek o szóste - ósme miejsca, jakie toczył Jacques Villeneuve (BAR-Honda) z kierowcami Jaguara.

Pierwsza zmiana opon nie wniosła niczego nowego, McLaren był szybszy od Ferrari o 0,4 s, czyli prawie nic. Drugi raz najpierw zjechał Hakkinen, więc liderem został Schumacher. Z boksu technicznego dostał dyspozycję, by nacisnąć gaz i jechać dalej. Nad torem zebrały się chmury, zaczęło padać i szefowie włoskiej