Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znowu niejasny przepis

21 października 2000 | Prawo | IO

ULGA BUDOWLANA

Co Sejm uchwalił

Znowu niejasny przepis

W znowelizowanej 13 października 2000 r. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych posłowie wprowadzili niezwykle istotną zmianę w zasadach korzystania z tzw. dużej osobistej ulgi budowlanej. W art. 27a dodano nowy ust. 5a: "Odliczeniu od podatku podlegają wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b)-f), dokonywane dla danej inwestycji wynikającej z jednego z tytułów określonych w ust. 1 pkt 1 lit. b)-f), w okresie nie dłuższym niż cztery kolejne lata, licząc od początku roku podatkowego, za który podatnik po raz pierwszy dokonał odliczeń związanych z tą inwestycją".

Jego treść budzi spore wątpliwości interpretacyjne i jeżeli ostatecznie ostanie się w podanym brzmieniu, zajęcie będą mieć organa podatkowe, doradcy podatkowi i Naczelny Sąd Administracyjny, nie mówiąc już o stresach podatników.

O tym, że tak może być, świadczy artykuł "Ulga budowlana z ograniczeniami od 2001 r." ("Rz" z 19 października). Red. Izabela Lewandowska pisze: "Od 1 stycznia 2001 r. duża ulga budowlana będzie dotyczyła tylko jednej inwestycji. Prawo do korzystania z niej w związku z inwestycjami rozpoczętymi od tej daty zostało ograniczone do czterech lat (...)" i dalej: "(...) prawo do dużej ulgi budowlanej będzie przysługiwało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2145

Spis treści
Zamów abonament