Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas to zrozumieć

06 listopada 2000 | Prawo | IK

SĄDOWNICTWO

Przybędzie tylko obowiązków

Czas to zrozumieć

IRENA KAMIŃSKA

Siła i sprawność państwa zależą od siły i sprawności sądownictwa. Tak rozpoczął swoje wystąpienie premier Jerzy Buzek 16 października na uroczystym spotkaniu na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji obchodów XX-lecia działalności Naczelnego Sądu Administracyjnego. To optymistyczne stwierdzenie, tyle że deklaracje polityków składane przy różnych uroczystych okazjach nie przekładają się na konkretne praktyczne rozwiązania.

Podczas Konferencji Sędziów Polskich we wrześniu 1999 r. marszałek Sejmu Maciej Płażyński mówił: "Warunkiem niezależności sądownictwa od władzy wykonawczej jest niezależność budżetowa. Jest to standard europejski. Wiele z trudności, jakich doświadcza polskie sądownictwo, bierze się z tego, iż nie słuchano głosu sędziów, co prowadzi do przykrych skutków. Najdobitniejszym tego przykładem jest przygotowywana reforma procedury karnej. Musi być stworzonych więcej możliwości wypowiadania się sędziów-praktyków o sprawach dotyczących sądownictwa".

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Unii Wolności poseł RP Jerzy Wierchowicz stwierdził wówczas: "Sędziowie pracujący w nie doinwestowanych budynkach, w nie skomputeryzowanych sekretariatach, obłożeni nieraz nadmierną liczbą różnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2157

Spis treści
Zamów abonament