Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Święta przyjaźń mężczyzn

08 listopada 2000 | Książki | SW
źródło: Nieznane

Święta przyjaźń mężczyzn

Sándor Márai: węgierski świadek wieku

Sándor Márai, Budapeszt 1940 r.

FOT. KLÄRA WACHTER

György Gömöri

Czy dowiemy się w końcu, gdzie było miejsce kobiety w tym konflikcie, którego szczegóły po latach wychodzą na światło dzienne? Możemy tylko zgadywać.

Jeżeli polscy czytelnicy nawet znali nazwisko Sándora Máraiego przed wojną, to, jak się zdaje, zapomnieli o nim w latach powojennych. Miała w tym udział nie tylko oficjalna węgierska krytyka literacka, ale też niektórzy węgierscy pisarze, którzy przybywali do Warszawy.

Pamiętam swoje oburzenie, kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych przeczytałem w jednym z polskich czasopism wywiad, którego udzielił László Gyurkó, jeden z ulubieńców systemu kadarowskiego. Stwierdził tam m.in., że "po wojnie żaden liczący się węgierski pisarz nie wyjechał z kraju", co miałoby oznaczać, że tak naprawdę nie ma węgierskiej literatury emigracyjnej. Nic dziwnego zatem, że na odkrycie Máraiego w Polsce trzeba było zaczekać aż do ubiegłorocznego "roku przełomu", do targów książki we Frankfurcie, na których Węgrzy byli gościem honorowym.

Ale nareszcie Márai został odkryty, w ogromnej mierze dzięki mieszkającemu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2159

Spis treści
Zamów abonament