Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W piwnicznej izbie

08 listopada 2000 | Książki | BS

LISTY DO RZECZY

W piwnicznej izbie

Przyznam, że z rosnącym zdziwieniem obserwuję trwający w Polsce od kilku miesięcy festiwal Marcela Reicha-Ranickiego. Na kolumnach kulturalnych gazet powściągliwe lub krytyczne wypowiedzi Reicha-Ranickiego na temat literatury polskiej sąsiadują z relacjami o jej sukcesach w Niemczech. Wypowiedzi dystansujących się od kąśliwych uwag "papieża" niemieckiej krytyki literackiej znajdziemy niewiele.

Marcel Reich-Ranicki nic dobrego na temat polskiej literatury współczesnej nie miał i nie ma do powiedzenia. Ostatnie jego wypowiedzi na temat twórczości polskich prozaików, którzy debiutowali po 1989 roku, potwierdziły to, co uważny czytelnik znajdzie w wydanych również w Polsce wspomnieniach: ogromną rezerwę, by nie powiedzieć niechęć nie tyle do literatury polskiej, ile do Polski. Filipiki te były obraźliwe nie tylko dla polskich pisarzy, których jednym ruchem zagnał do wiejskiej chałupy, ale i dla niemieckich wydawców i krytyków, których ubrał w psychoterapeutyczne odreagowanie zbrodni wojennych popełnionych przez ojców i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2159

Spis treści
Zamów abonament