Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Artystyczny znak jakości

09 grudnia 2000 | Plus Minus | DK

FESTIWALE

EFA - przepustka do światowej elity

Artystyczny znak jakości

LIDIA GERINGER D'OEDENBERG

W czasach, kiedy kapitalizm oddzielała od socjalizmu żelazna kurtyna, wspólnota europejska w jakiejkolwiek dziedzinie obejmowała przeważnie tylko kraje na zachód od Łaby. Międzynarodowe organizacje mające członków po obu stronach "barykady" należały do wyjątków. Można do nich z pewnością zaliczyć Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA) w Genewie.

Aby zrozumieć ideę powstania EFA, sięgnijmy do historii: 15 lutego 1949 roku utworzono z inicjatywy Igora Markevitcha i Denisa de Rougemonta Europejskie Centrum Kultury (CEC) w Genewie. Stanowisko dyrektora centrum objął właśnie Denis de Rougemont - filozof, pisarz, naukowiec, wielka i niezwykle ciekawa postać. Uważał, że tylko zjednoczona Europa jest w stanie uchronić i rozwijać wspólne dziedzictwo kulturalne. Był jednym z prekursorów idei integracji europejskiej, a jeśli zdamy sobie sprawę, że głosił ją niespełna 4 lata po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2185

Spis treści

Wyprawa na Makalu

Zamów abonament