Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciw dwu wrogom i czarnej legendzie

29 października 1994 | Plus Minus | TS

Przeciw dwu wrogom i czarnej legendzie

Leonard Zub-Zdanowicz, pseudonim "Ząb", to jedna z najgłośniejszych postaci polskiej konspiracji. Dla jednych bohater i patriota, dla innych reakcjonista i morderca. Był oficerem Narodowych Sił Zbrojnych, formacji, wokół której do dziś nie milkną polemiki, także prasowe.

Marek Jan Chodakiewicz wyznaje, że inspiracją do napisania książki o "Zębie" było poznanie jego rodziny. Chociaż autor nie ukrywa sympatii do swego bohatera i walczy z czarną legendą NSZ, to nie pisze o nim ani o NSZ na kolanach.

Oddział "Zęba" walczył, jak to ujęto w tytule, przeciw dwu wrogom. Jednak jeśli mowa jest o NSZ, zwykle nikt nie interesuje się akcjami tej formacji skierowanymi przeciw Niemcom. Emocje budzi bowiem walka przeciw komunistycznej partyzantce i udział w bratobójczych walkach i mordach. Nazwisko Zub-Zdanowicza związane jest zaś z rozstrzelaniem blisko trzydziestu żołnierzy Gwardii Ludowej pod Borowem, w sierpniu 1943 roku. Okoliczności wydania wyroku i jego wykonania nie rysują się, zdaniem autora, zbyt jasno. Sugeruje on, że po wydaniu wyroku śmierci przez sąd oficerski egzekucji dokonano samowolnie, bez ostatecznej zgody "Zęba". Wziął on jednak odpowiedzialność za rozstrzelanie, jako że dokonali go jego podkomendni.

Czym był spowodowany wyrok śmierci na żołnierzy GL? Bezpośrednią przyczyną była...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 310

Spis treści
Zamów abonament