Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cicha spółka i pożyczka partycypacyjna

23 kwietnia 2001 | Prawo | KM
źródło: Nieznane

Podatek od odsetek w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania z RFN

Cicha spółka i pożyczka partycypacyjna

RYS. ROCH FOROWICZ

KRZYSZTOF MODZELEWSKI

Do tego, aby Polsce przysługiwało prawo do opodatkowania odsetek wypłacanych do Niemiec, nie wystarczy, aby były one potrącalne (zaliczane w koszty) przy ustalaniu zysku polskiego dłużnika (pożyczkobiorcy). Równocześnie musi być spełniony drugi warunek: formalnoprawne - a nie domniemane - powiązanie odsetek z prawem do udziału w zysku pożyczkobiorcy.

Spór na temat prawa Polski do opodatkowania odsetek wypłacanych do Niemiec przez polskie podmioty zapoczątkował niefortunny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie z 15 października 1998 r. (SA/Sz 1892/97, nie publ., LEX Temida).

W wyroku tym, przyjmując za podstawę pkt 3 protokołu dodatkowego z 24 października 1979 r. (dalej: protokół) do polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 18 grudnia 1972 r. (dalej: umowa), sąd de facto stwierdził, że przy wypłacie odsetek na rzecz niemieckich podmiotów Polsce zawsze przysługuje prawo do poboru 20-proc. podatku (wyrok skomentował J. Białobrzeski ( "Rz" z 22 sierpnia 2000 r. ) oraz K. Jeśkiewicz ("Przegląd Podatkowy" 11/2000).

W ślad za tym wyrokiem poszły orzeczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2297

Spis treści
Zamów abonament