Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zmarł Sławomir Siejka

25 listopada 1994 | Kraj | ZZ

Zmarł Sławomir Siejka

W wieku 35 lat zmarł we wrocławskim szpitalu Sławomir Siejka -- popularny prezenter telewizyjny. Zachorował na wirusowe zapalenie opon mózgowych. We Wrocławiu pracował nad kolejnym swym programem.

Był osobą znaną milionom ludzi i naszym kolegą. Dowiedzieliśmy się, że choroba, która spowodowała jego śmierć dotyka najczęściej ludzi w młodym wieku.

* * *

Pytaliśmy o to prof. Jerzego Janeczkę z Kliniki Chorób Zakaźnych Instytutu Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych AM w Warszawie. Poinformował on także, że w Polsce notuje się rocznie około 3 tys. przypadków tych chorób, przy czym ponad 90 proc. ma przebieg w miarę łagodny, ale pozostałe -- ciężki i bardzo ciężki. Dotyczy to szczególnie zakażeń wirusami z grupy herpes; są one obecnie na ogół leczone, ale uzależnione to jest m. in. od wczesnego rozpoznania, zastosowania nowoczesnych leków, kierowania pacjentów na oddział intensywnej terapii. Główne przyczyny tych chorób, to najczęściej zakażenia drogą kropelkową, "od ludzi". Objawy mogą być takie, jak przy grypie; składają się na nie także objawy neurologiczne. Czasami choroby te występują jako epidemia; tak było w Polsce ponad 10 lat temu.

Z. Z.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 332

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament