Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieliberalna alternatywa

10 września 2001 | Publicystyka, Opinie | RB MS

Premier ludowiec umożliwiłby budowę ogólnopolskiego porozumienia wokół koalicji SLD - PSL

Nieliberalna alternatywa

RYSZARD BUGAJ, MICHAŁ STRĄK

Podział na lewicę i prawicę coraz częściej służy maskowaniu, a nie ukazywaniu prawdziwych różnic politycznych. W przeszłości było inaczej.

Przez wiele dziesięcioleci największą sprawą lewicy (pomijamy tu patologiczny komunizm) było okiełznanie rynku i realne wyrównanie społecznych nierówności. Stąd keynesowska polityka, progresywne podatki, rozbudowane opiekuńcze państwo. Prawica, w swym głównym nurcie, miała z kolei zaufanie do rynku, była niechętna redystrybucji dochodów i różnym postaciom etatyzmu. Program lewicy wyrastał z interesów grup słabszych ekonomicznie, program prawicy - z interesów grup ekonomicznie mocniejszych.

Jednak niektóre odłamy prawicy akceptowały lewicowe (a w każdym razie socjalne i etatystyczne) postulaty. Po drugiej wojnie światowej złoty wiek kapitalizmu - trzydzieści lat szybkiego wzrostu, niskiego bezrobocia i niewielkich nierówności - powstał w wyniku kompromisu socjalistów, liberałów i konserwatystów. Ukształtował się rodzaj społecznej równowagi. Ale z czasem ta formuła kapitalizmu popadła w poważne tarapaty.

Równowaga została zburzona, a inwazja prądów neoliberalnych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2414

Spis treści
Zamów abonament